Takım Sporları

Elit Profesyonel 15li Ragbi Oyuncularının Fiziksel ve Fitness Özellikleri

Sports - Haziran 2020

Ne Amaçlamışlar?

Bu çalışmada, elit profesyonel 15li ragbi oyuncularının fiziksel ve fitness özellikleri araştırılarak ‘back’ ve ‘forward’ oyuncuları arasındaki farklılıklar ve ilişki incelenmiştir.

15li ragbi hakkında genel bilgi: 15li ragbi her yarısı 40 dakika (dk) olmak üzere 80 dk süren ve aerobik fitness, çeviklik, hız, güç ve çoklu teknik becerileri içeren bir oyundur. İlk yarı bittikten sonra 15 dakikayı geçmemek şartıyla genel olarak 10 dk dinlenme süresi verilir ve her takımın sahada oynayan kadrosu 15 (8 forward+7 backs) ve yedekte 8 kişiden oluşur. Forward ve back oyuncuları arasında, oynadıkları pozisyonlara göre güç, kilo, çeviklik ve diğer fiziksel özellikler de farklılıklar vardır.

Ancak genel anlamda forward oyuncuları çok daha güçlü ve daha kilolulardır. Back oyuncuları ise daha hızlı ve çevik olarak tanımlanabilir. Bir maçta oyuncuların şiddetli çabaları 5-15 saniyeyi ve daha düşük şiddetlerde 40 saniyeyi geçmemektedir (kat edilen mesafe ortalama 6500-7500 m ve nabız aralığı ortalama 172 vuru/dk).

15li ragbi
15li ragbi Türkiye’de gelişerek daha çok insan tarafından oynanmaktadır.

Nasıl Yapmışlar?

Yeni Zelanda Süper Şampiyonası’nda aktif olarak oynayan 23 forward, 16 back oyuncu olmak üzere toplam 39 erkek profesyonel 15’li ragbi oyuncu (26,6 yaş, 187,6 cm, 108 kg) çalışmaya katılmıştır.

Antropometrik Ölçümler:

Vücut Kitle İndeksi (VKİ): 0,1 kg hassasiyetle,

Boy : 0,5 hassasiyetle,

Deri Altı Yağ Ölçümü: 8 farklı bölgeden vücudun sağ tarafından 0,1 hassasiyetli kaliper vasıtasıyla ölçüldü,

Vücut Kompozisyonu: Dual-energy X-Ray absorptiometry (DXA) ile belirlendi.

Elde edilen veriler Apex 4,6,0,3 yazılımı ile analiz edildi.

Fitness Testleri:

Sabah seansı hız ve aerobik fitness, 5 saat ara ve akşam kuvvet ve güç çalışması.

Kuvvet Testleri: Squat, bench press ve ağırlıklı chin-up 1 TM.

Güç Testleri: Dikey sıçrama testi, vücut ağırlığı+1 kg (CMJPP) ve 40 kg yükle (CMJ40PP) doğrusal konum dönüştürücü cihazı ile yapıldı. Bu testler sonucunda zirve güç ve relatif güç hesaplandı.

Hız Testleri: 10 m ve 20 m maksimum hız (en yakın 0,01 s.).

Aerobik Fitness Testi: 20 m Yo-Yo test.

Ne Bulmuşlar?

Forward oyuncularının boy, vücut ağırlığı, yağsız kütle, yağ yüzdesi, kemik kütlesi ve deri altı yağı açısından back’lerden daha yüksek verilere sahip olduğu saptanmıştır. Fitness özellikleri karşılaştırıldığında squat, bench press, chin-up, CMJPP, ve CMJ40PP testlerinde forward oyuncular back’lere nazaran daha başarılı bulunmuştur (p ≤ 0,05). Ancak CMJRP ve CMJ40RP testlerinde her ne kadar anlamlı bir fark olmasa da back oyuncuları daha başarılı olduğu görülmüştür.

Uzun sıçrama, 10 m, 20 m ve Yo-Yo testlerinde back’ler daha başarılıydı. Forward ve back oyuncularının antropometrik özellikleri ve farklı testlerdeki başarıları arasındaki ilişkiler de ortaya konulmuştur.

Sonuç ve Pratik Uygulamalar

Sonuç olarak, hem forward hem de back oyuncularının kuvvet, güç, hız, ve aerobik kondisyon testleri ile deri altı yağ, yağ kütlesi ve yağ yüzdesi arasında güçlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla bu farklılıkları ve ilişkileri göz önünde bulundurarak forward ve back oyuncularına daha etkin bir antrenman planı hazırlanabilir.

Patreon üzerinden bizlere maddi destek olmak ister misin ?
Become a patron at Patreon!
Yoluyla
Posthumus L., Macgregor C., & Gill N.
Kaynak
Physical and Fitness Characteristics of Elite Professional Rugby Union Players

Egemen Alp

Ege Üni. Spor & Sağlık Bilimleri Doktora mezunu. İlgi alanları; farklı egzersiz şiddetlerinde oksijen kullanımı, aerobik ve anaerobik güç geliştirme.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu