DuruşAçık Hava SporuEgzersiz ve Eklem SağlığıSağlıklı YaşlanmaVücuda FaydalarıYürüme

Yaşlı Hastalarda Tai Chi Egzersizinin Yürüme Fonksiyonuna Etkileri

Medicine - 2021

Ne Amaçlamışlar?

Tai chi egzersizleri yaşlılarda yürümeye yardımcı bir antrenman olarak kullanılabilir mi? Yürüme ve duruşu stabilize etme, insanın günlük yaşamındaki en temel yeteneklerdir. Yakın tarihli bir yayın, adım uzunluğu ve hızının fiziksel işlev ve yaşam kalitesi ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Diz osteoartritinin (OA) neden olduğu fonksiyonel kısıtlılık nedeniyle yaşlı hastalar adım uzunluklarını kısaltabilir ve yürüyüş hızlarını yavaşlatabilir. Diz ekleminin stabilitesini arttırmak için diz OA hastalarının, alt ekstremite kaslarının eşzamanlı kasılmasını artırmaktan başka seçeneği yoktur; bu sadece eklem sertliğine değil, aynı zamanda yumuşak doku kontraktürüne de (elastikiyet kabiliyetini kaybetmesine) neden olabilir.

Geçtiğimiz yıllarda, ağrıyı hafifletmek, fiziksel işlevi iyileştirmek ve hastalığın ilerlemesini en aza indirmek veya yavaşlatmak için diz OA’sı için akupunktur veya kinesiyoloji bandı gibi yardımcı tedavi kullanılmış. Şu anda, diz OA’lı hastalarda egzersiz ve fizyoterapinin postüral kontrol ve yürüme ile ilgili aktivitelerin performansını iyileştirmede önemli bir rol oynayabileceğini gösteren kanıtlar çoğalmaktadır. Tai Chi, Amerikan Romatoloji Koleji tarafından, diz OA rehabilitasyon yöntemi için önerilen farmakolojik olmayan tedavilerden biri ve Çin’de yüzyıllardır yaygın olarak uygulanan geleneksel bir dövüş sanatıdır.

Daha önceki bazı çalışmalar Tai Chi’nin potansiyel olarak dengeyi iyileştirebileceğini ve yaşlı yetişkinler arasında düşmeleri azaltabileceğini bildirmiştir. Tai Chi’nin yaşlı diz OA gruplarında yürüme işlevini ve duruş kontrolünü iyileştirmeye yönelik etkilerine odaklanan birçok farklı türde araştırma, sonuçların farklı boyutlarını kullandı. Bu da tutarsız ve güvenilir olmayan bulgulara yol açtı. Bu nedenle dizin spesifik durumu hakkında kesin sonuçlar çıkarmak zordu. Bu sebeple, diz OA’lı yaşlı erişkinlerde Tai Chi egzersizinin yürüme fonksiyonu ve duruş kontrolü üzerindeki etkisini saptamak için aynı değerlendirme yöntemiyle tüm randomize kontrollü çalışmaların (RKÇ) bir meta-analizini yapmışlar.

Nasıl Yapmışlar?

Elektronik ve ek aramada toplam 775 alıntı bulunmuş, bunlardan 132’sinin kopyalarını elemişler, başlık ve özetleri filtrelemede hariç tutmuşlar. Kalan 26 kayıt tam metin olarak taranmış ve son olarak 603 katılımcıyı içeren 11 çalışma dahil edilmiş. Dahil edilen tüm çalışmalar randomize kontrollü çalışmalarmış. Müdahale süresinin uzunluğu 8 ile 24 hafta arasında değişmekteymiş. Tai Chi türleri arasında Yang tarzı ve Güneş tarzı varmış.

Ne Bulmuşlar?

Meta Analiz Sonucu

6 dakikalık yürüme testinin (6DYT) yapıldığı 5 çalışma varmış. Beş çalışma arasında anlamlı bir heterojenlik bulunmamış, bu nedenle verileri birleştirmek için sabit etki modeli kullanılmış. Genel ortalama fark tahmini 46.67 imiş, bu da Tai Chi grubundaki yaşlı yetişkinlerin 6 dakikalık yürüme testinin mesafesinin kontrol grubuyla karşılaştırıldığında önemli ölçüde arttığını gösteriyormuş. Zamana dayalı test sonuçları 6 makalede rapor edilmiş. Çalışmalarda anlamlı bir heterojenlik olmadığı için sabit etki modeli kullanılmıştır. Deney grubundaki yaşlıların zamana dayalı testin tamamlanma süresinin kontrol grubuna kıyasla kısaldığını göstermiştir. Batı Ontario ve McMaster Üniversitelerinin (WOMAC) Osteoartrit İndeksi” Fiziksel Fonksiyon Skoru 8 çalışmada kullanılmış. Bu çalışmalar arasında anlamlı bir heterojenlik bulunmamış ve sabit etki modeli kullanılmış. Havuzlanmış tahmini WOMAC Fiziksel Fonksiyon Skoru, deney grubundaki yaşlı popülasyonun postüral kontrol yeteneğinin kontrol grubuyla karşılaştırıldığında bariz şekilde arttığını göstermiş.

Sonuç

Sonuç olarak, diz OA’li yaşlı hastaların Tai Chi egzersiz müdahalesi altında yürüme fonksiyonu ve postür kontrol yeteneği önemli ölçüde düzelmiş. Kendi kendine bildirilen WOMAC Fiziksel Fonksiyon Skoru ve deneysel olarak bildirilen (6 dakikalık yürüme testi ve zamana dayalı test) sonuçlar kullanılarak, diz OA hastalığı olan bireylerde Tai Chi’nin faydaları doğrulanmış. Yang stili ve Güneş stili Tai Chi’nin, gelişim üzerinde büyük etkilere katkıda bulunduğu söylenebilir.

Çalışmaya Yönelik Yorumlar

Tai Chi’nin çoğu alanda en azından etkili ve güvenli olduğu varsayılırsa, yürüme fonksiyonunun iyileştirilmesi ve denge kontrolü iyileştirmeleri için yardımcı ve güvenilir bir fiziksel antrenman stratejisi olarak kullanılabilir. Hastaların dinamik stabilitesini ve yürüme kapasitesini iyileştirmenin faydaları için gelecekte Tai Chi’yi toplumda tanıtmamız gerekiyor.

Patreon üzerinden bizlere maddi destek olmak ister misin ?
Become a patron at Patreon!
Yoluyla
You, Yanwei MA; Liu, Jianxiu PhD; Tang, Meihua MA; Wang, Dizhi PhD; Ma, Xindong PhDa
Kaynak
Effects of Tai Chi exercise on improving walking function and posture control in elderly patients with knee osteoarthritis

YELİZ

Spor Bilimleri alanında doktorasını tamamlamış bir akademisyen. Özel bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Çalışma alanları egzersiz fizyolojisi, spor biyokimyası ve sporcu beslenmesi gibi konular. Aynı zamanda eski milli sporcu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu