Performans ve SporHareket ve Antrenman BilimiKas İyileşmesiKas Kütlesi ArtışıKuvvet AntrenmanıTakviyeler

İlaç Kullanmadan Vücut Geliştirmenin Tanımlanması ve Savunulması

International Journal of Drug Policy - Ekim 2018

Ne Amaçlamışlar?

Bu çalışma ilaç ve doping maddelerini kullanmadan vücut geliştirmenin tanımlanmasıyla ilgili kuruluşların ve önemli figürlerin güncel bir bakış açısını sorgulamaktadır. Aslında doğal yollarla vücut geliştirme nedir ve nasıl olmalıdır sorusuna bu müsabakaları düzenleyen kuruluşlardan ve ilgili olan diğer federasyonlar ile şahıslardan bir cevap bulmak amaçlanmış da denebilir.

Nasıl Yapmışlar?

Bu makale 24 ay boyunca kaliteli bir çalışma sürdürmesi açısından ilaç kullanmayan vücut geliştirmecilerin ilgili federasyon ve kişilerin bu müsabakalarla kişisel görüşleri ve gözlemleriyle beraber, online (resmi siteler, ilgili sosyal medya sayfaları vb.) araştırmaları da içermektedir. Toplam 50 kişi çalışmaya dahil olmuştur. Katılımcıların içinde Avrupa ve Amerika’da yer alan müsabakalara katılan 17 sporcu, organizatör, spor salonu sahibi ve hakem de birer alt grup olarak değerlendirilmiştir. Bilgilendirilmiş onam ve araştırma hakkında gerekli bilgiler verildikten sonra yüz yüze ve online mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca görüşmeler esnasında bazı spor salonlarındaki üyelerin tutum ve yaklaşımları gözlemlenmiştir.

Vücut geliştirme
Vücut geliştirme sporcularında sıkça rastlanan yasaklı madde kullanımı kişilerin sağlığına zarar vermektedir.

Ne Bulmuşlar?

Doğal yollarla vücut geliştirmedeki politikalar: Ortak referans çerçeveleri bulunmasına rağmen, örneğin daha önce ilaç kullanan sporcuların hangi süre aralığında arınmış olup olmadıkları, yasaklanmış maddeler listesi, test politikaları, prosedürleri, yöntemleri ve doping maddesi kullananlara yönelik yaptırımlar açısından bir dizi politika farklılığı gözlemlenmiştir.

Farklı federasyonlar ve kuruluşlar bazı ilaçların kullanılmasında ve diğer kriterlerde farklı politikalar sürdürdükleri için, örneğin; bir sporcu Amerika’da bulunan bazı federasyonlara göre doğal bir vücut geliştirmeci olarak tanımlansa dahi, İngiltere’de müsabakalara katılma hakkı bulmayabilir. Bazı ilaçlar yalnızca bir kere kullanılsa bile ömür boyu etkileri olabilmektedir.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA 1999) ve Ulusal Dopingle Mücadele Organizasyonları (NADOs) bazı ülkeler ile işbirliği yapmaktadır ama bütün ülkeler buna dahil değildir. Doğal vücut geliştirmenin anlamının net olarak anlaşılmamasında, ülkelerin ve federasyonların farklı bakış açılarıyla birlikte maddi çıkarların da büyük rolü olduğu gözlemlenmiştir.

Her ne kadar farklı görüşlerin ortak noktası WADA filtrasyonu olsa da, ülkelere, federasyonlara, resmi politikalarına ve uygulanan yönteme göre ‘‘natural’’ kelimesinin anlamı farklılık gösterebiliyor. Örneğin bir ülkedeki kurallar, spor salonları ve federasyonlarla olan ilişki, toplumda ilaçsız vücut geliştirmeye bakış açısı, ve tarihçesi gibi faktörler bu kelimeye farklı anlamlar yükleyebilmektedir.

Sonuç Nedir?

Sonuç olarak, WADA ve araştırmacılara göre bir takım yasaklı maddeler listesi ve protokoller olmasına rağmen fitness endüstrisi, spor salonu sahipleri, farklı ülkelerde çeşitli politikalara dayanarak maddi çıkar elde eden ülkeler ve federasyonlar, 1970’den itibaren ortaya konulan ‘‘natural’’ kavramında halen bir standart oluşmamasında etkin rol oynamışlardır.

Patreon üzerinden bizlere maddi destek olmak ister misin ?
Become a patron at Patreon!
Yoluyla
Dimitrios Liokaftos
Kaynak
Defining and Defending Drug-Free Bodybuilding: A Current Perspective From Organisations and Their Key Figures

Egemen Alp

Ege Üni. Spor & Sağlık Bilimleri Doktora mezunu. İlgi alanları; farklı egzersiz şiddetlerinde oksijen kullanımı, aerobik ve anaerobik güç geliştirme.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu