Açık Hava SporuAktiviteni BulYürüme

Egzersizin Bir Haftalık Tatilde Metabolizma ve Adipokinler Üzerine Etkileri

Int. J. Sports Med. - Aralık 2020

Ne Amaçlamışlar?

Bu çalışma, yedi günlük aktivite içeren bir tatilin metabolizma ve adipokinler üzerindeki etkilerini araştırmıştır.

Nasıl yapmışlar?

52 sağlıklı kişi, Doğu Tirol’deki sekiz otelden birinde (deniz seviyesinden 670 – 980 metre yüksekte) yedi gün geçirmiş ve iki tür tatil aktivitesine katılmış. İlk gruptaki 30 katılımcı haftada ortalama 33.5 saat golf oynamış, ikinci gruptaki 22 kişi ise, haftada ortalama 14.2 saat süreyle batonlu yürüyüş yapmış veya e-bisiklet (elektrik destekli) kullanmıştır. Batonlu yürüyüş veya e-bisiklet süre, yoğunluk ve enerji harcaması açısından benzer aerobik egzersizler olması nedeniyle birlikte gruplandırılmıştır.

Aktiviteler, haftada altı gün gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara hafta boyunca bir gün izin alma özgürlüğünü tanınmıştır. Diyet hedefleri, bireysel kalori veya alkol alımı kontrolü yapılmamıştır. Katılımcılar, yemek alışkanlıklarına ve otelin menüsüne uygun olarak dilediklerini yeme özgürlüğüne sahip olmuşlardır.

Leptin, adiponektin, GF-21, irisin, omentin-1, betatrofin ve resistin gibi metabolik parametreler ve adipokinler tatile başlamadan bir gün önce ve tatilden bir gün sonra olmak üzere iki kez ölçülmüştür.

Metabolizma
Tatil süresince yapacağınız fiziksel aktiviteler metabolizmanın sağlığını korumasında yardımcı olmaktadır.

Ne Bulmuşlar?

  • Bir hafta sonra, sadece batonlu yürüyüş ve e-bisiklet grubunun vücut ağırlığında 1 kilogramlık önemli bir düşüş gözlenmiştir.
  • Golf grubunda HDL-C, FGF-21, irisin ve omentin-1’de önemli değişiklikler görülmüş
  • Batonlu yürüyüş ve e-bisiklet grubunda da trigliseritler, HbA1c, leptin ve adiponektinde değişiklikler görülmüştür.
  • Her iki grupta da betatrofin veya resistinde önemli bir değişiklik kaydedilmemiştir.

Sonuç

Haftada birkaç saat aktivite programı ile yedi günlük bir tatil, metabolik sendromun patofizyolojisinde rol oynadığı bilinen metabolik parametrelerde ve adipokinlerde olumlu değişikliklere neden olmuştur. Bu metabolik değişiklikler, faaliyetin türüne bağlı olarak büyüklükleri ve önemi bakımından farklılık gösterebilir.

Patreon üzerinden bizlere maddi destek olmak ister misin ?
Become a patron at Patreon!
Yoluyla
Neumayr, G., Engler, C. & Lechleitner P.
Kaynak
Effects of A One-Week Vacation With Various Activity Programs on Metabolism and Adipokines

YELİZ

Spor Bilimleri alanında doktorasını tamamlamış bir akademisyen. Özel bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Çalışma alanları egzersiz fizyolojisi, spor biyokimyası ve sporcu beslenmesi gibi konular. Aynı zamanda eski milli sporcu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu