DuruşAğrı YönetimiDirenç BantlarıEgzersiz ve Eklem SağlığıVücuda Faydaları

Kronik Boyun Ağrısı için Egzersizler

Boyun ağrısı ve egzersiz çalışması

Kronik Kronik Boyun Ağrısı mı Çekiyorsun?

Terapötik Egzersiz Kronik Boyun Ağrısı Çeken Kişiler İçin Etkili Bir Çözüm Olabilir.

Bir grup araştırmacı Terapötik egzersizin, kronik boyun ağrısından muzdarip diş hekimlerinin ağrı ve sakatlığını başarıyla azalttığını ayrıca duruş ve sağlık durumunu iyileştirdiğini bulmuşlar. Bununla ilişkili olarak kronik boyun ağrısı çeken herkes için bu uygulama önemli olabilir.

Boyun ağrısı, yaygın bir kas-iskelet sistemi durumu olarak (işgücü popülasyonunda %30-50), fizik tedavi sebeplerinin büyük bir kısmından sorumludur. Tekrarlayan el hareketleri, boynu bükme, kaslara ve eklemlere uygulanan yükler, ileri doğru kafa duruşu ve düşük omuz duruşu gibi postural yanlışlıklar boyun ağrısı ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu sorunların üstesinden gelmek için bazı stratejiler vardır ancak optimal duruşlarda ve uygun ergonomik ekipmanlarda bile kas gerginliği artar, kas iskemisine ve eklem hipomobilitesine neden olur.

Bu, kısıtlı boyun hareketi, kas dengesizliği, bozulmuş propriosepsiyon ve daha fazla ağrı ve yorgunluk şikayetiyle sonuçlanan biyomekaniği değiştirir ve bunların tümü ergonomik iyileştirme üzerinde terapötik egzersiz ihtiyacına neden olur.

Kronik boyun ağrısı için kuvvet egzersizleri.

Bu çalışmada, terapötik egzersiz programının, boyun ağrısı olan diş hekimlerinin ağrı ve sakatlığını azaltarak, duruş ve sağlık durumunu iyileştirerek ve ergonomik değişime ihtiyaç duymadan işlevini iyileştirmedeki etkisini araştırmışlar.

Katılımcılara ilk 5 haftada üç egzersiz seansı, 6. ve 7. haftalarda iki egzersiz seansı ile bir ev egzersiz seansı, 8. haftada bir egzersiz seansı ve evde diğer iki seans olmak üzere toplamda 8 haftalık bir terapötik egzersiz yaptırdılar.

Terapötik egzersiz protokolünün süresi 20-30 dakikaydı. Egzersizlerin yoğunluğu, 11-13 arasında (Borg zorluk skalası 6-20) algılanan efor derecesi ile yürütüldü.

Egzersiz, düzenli olarak üç aşamadan oluşuyordu (ilk aşama kas koordinasyonunu ve propriosepsiyonunu geliştirmek için, ikinci aşama kas dayanıklılığını vurgulayan ve üçüncü aşama kas güçlendirmeyi vurgulayan). Her egzersiz yaklaşık 30-60 saniye sürdürülmeli.

Birinci aşamada, her katılımcı ilk antrenman seansında tüm egzersizin 12-15 tekrarını yaptı. 4 hafta boyunca bu seviyede devam ettiler. İkinci aşamada, katılımcılar, setler arasında 1 dakikalık dinlenme aralığı ile maksimum yükte ilk 12 tekrarın 15 tekrarından oluşan üç set gerçekleştirdiler. Üçüncü aşamada, katılımcılara 3 set 20 tekrar hedefi ile mümkün olduğunca çok tekrar yapmaları talimatı verildi.

Program, her seansta omurga, kürek kemiği, omuzlar, boyun ve karnın yeniden hizalanması ve terapötik egzersizlerin başlamasından önce mümkün olduğunca bir duvar veya yatak üzerinde desteklenen bu hizalamaların kontrol edilmesi için talimatlarla birlikte yürütüldü.

Evde kuvvet egzersizleri.

Bu araştırma sonuçlarına göre, araştırmacılar terapötik egzersizin, kronik boyun ağrısından muzdarip kadın diş hekimlerinde ağrı ve sakatlığı başarıyla azalttığını ayrıca duruş ve sağlık durumunu iyileştirdiğini buldular.

Çalışma hakkında pratik uygulama olarak, terapötik egzersiz prosedürünün, güçlendirme ve kademeli direnç egzersizlerine bağlı olarak boyun kaslarının koordinasyonunu, dayanıklılığını ve duruşunu geliştirmek için tasarlanmış olsa da bu stratejilerin odak noktası boyun ve omuz koordinasyonu ve omuz kuşağı gücünü korumak. Dolayısıyla kronik boyun ağrısı çeken herkes için bu egzersiz bir reçete olabilir.

Patreon üzerinden bizlere maddi destek olmak ister misin ?
Become a patron at Patreon!
Kaynak
Effect of therapeutic exercise routine on pain, disability, posture, and health status in dentists with chronic neck pain: a randomized controlled trial

YELİZ

Spor Bilimleri alanında doktorasını tamamlamış bir akademisyen. Özel bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Çalışma alanları egzersiz fizyolojisi, spor biyokimyası ve sporcu beslenmesi gibi konular. Aynı zamanda eski milli sporcu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu