Hareket ve Antrenman BilimiBisiklet SürmekDayanıklılık Sporları

Tabata Protokollünün Serum İrisin, Fiziksel Performans ve Vücut Kompozisyonu Üzerine Etkisi

Int. J of Env. Research and Public Health - Ekim 2020

Genel Bilgi

Yüksek şiddetli interval antrenman (örneğin Tabata Protokolü), vücut kütlesini (kilo kaybı) azaltmak için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu şiddetlerdeki egzersiz nispeten kısa bir süre içinde bir dizi faydalı adaptif değişiklikle sonuçlanır. İrisin, egzersiz sırasında kana salgılanan bir miyokin ve adipokindir; aynı zamanda enerji metabo-lizmasının düzenlenmesinde görev alır.

Nasıl Yapmışlar?

Farklı hastalıkların (örneğin obezite, tip-2 diyabet) egzersiz yoluyla tedavisi kadar, profilaksi (hastalık tedavisinin aksine hastalık meydana gelmeden hastalığın önlenmesi) açısından da hayati bir konudur. Bu çalışmanın amacı, yüksek şiddetli interval sonrası erkeklerde irisin konsantrasyonu, vücut kompozisyonu, aerobik ve anaerobik performanstaki değişiklikleri değerlendirmektir.

Nasıl Yapmışlar?

Çalışmaya 25 erkek katılmıştır. Katılımcılar 2 gruba ayrılmıştır. Katılımcıların 15 tanesine sekiz haftalık yüksek şiddetli interval antrenman uygulanmış, 10 kişiden oluşan sedanter gruba ise herhangi bir egzersiz uygulanmamıştır.

Aynı zaman diliminde fitness aktivitelerindeki değişim, irisin, vücut kompozisyonu, aerobik ve anaerobik performanstaki değişiklikler, sekiz haftalık antrenmandan önce ve sonra, kademeli egzersiz testi ve Wingate anaerobik testi ile değerlendirilmiştir.

Ne Bulmuşlar?

Antrenman grubunda kan irisin konsantrasyonunda artış, VO2maks artışı, vücut yağ yüzdesinde azalma ve Wingate anaerobik güç test parametrelerinde artış ile sonuçlandı. Antrenman yapmayan sedanter grupta herhangi bir değişiklik gözlenmedi.

Yüksek şiddetli interval antrenmanı, kan irisin konsantrasyonunda, fiziksel performansta ve yağ içeriğinde azalmada faydalı etkilerle sonuçlandığını gösterdi.

Pratik Uygulama Önerisi

Yüksek şiddetli interval antrenman bazal metabolizmanın hızlandığını gösterebilir. Bu etki obezitenin önlenmesinde veya tedavisinde kullanılabilir.

Çalışmaya Yönelik Yorumlar

Yüksek şiddetli interval programlarının (Tabata protokolü) etkilerini aydınlatmak için farklı cinsiyet ve bireyler arasında olduğu kadar, farklı vücut kitle indeksleri ile vücut yağ yüzdesi olan bireyler arasında ve metabolik bozuklukların önlenmesiyle tedavisinde etkinliğini daha fazla değerlendirmek için daha büyük bir popülasyonda araştırmalar yapılmalıdır.

Patreon üzerinden bizlere maddi destek olmak ister misin ?
Become a patron at Patreon!
Yoluyla
Murawska-Ciałowicz, E., & Dawid Goliński
Kaynak
Effect of HIIT with Tabata Protocol on Serum İrisin, Physical Performance, and Body Composition in Men

Refik Çabuk

Lise ve Üniversite yıllarında Atletizm/Uzun atlama branşıyla ilgilendi ve ulusal düzeyde dereceler elde etti. 2011 yılında, Ege Üniversitesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü’nde üniversite eğitimine başladı. Üniversite eğitimini 2015 yılında Ege Üniversitesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü’nde tamamladı. 2016 yılında, Ege Üniversitesi Hareket ve Antrenman Bilimleri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans programına başladı ve 2019 yılında mezun oldu. Şu anda Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Antrenörlük Eğitimi alanında doktora programı yapmaktadır. 2017 yılından beri Bayburt Üniversitesi/Antrenörlük Eğitimi Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu